Vasile Tarlev critică modul în care se desfășoară campania electorală: „Alegerile trebuie să fie transparente și corecte”

Imagine postare
Telegram Logo Telegram

Președintele Partidului „Viitorul Moldovei”, Vasile Tarlev, și-a exprimat public nemulțumirea față de modul în care se desfășoară actuala campanie electorală din Republica Moldova.

„În loc de dezbateri publice, programe și competiție corectă, vedem intimidări, percheziții și abuzuri. Îmi pare rău că actuala guvernare încearcă să excludă din campania electorală partenerul nostru, colegul din Blocul Patriotic, Partidul Inima Moldovei, condus de Irina Vlah. Acest lucru nu este nici democratic, nici legal și nici necesar”, a declarat Tarlev.

Liderul a subliniat că alegerile trebuie să fie transparente, democratice și egale pentru toți și a precizat că acțiunile actualei puteri nu fac decât să întărească unitatea Blocului Patriotic.

„Suntem îngrijorați de această situație, dar și mai mobilizați. Vom merge până la capăt în lupta noastră pentru pace, independență, suveranitate, neutralitate militară, integritate teritorială și bunăstarea fiecărui cetățean. Credem în Moldova!”, a mai punctat Tarlev.